خرید فرش ماشینی جدید
خرید فرش درجه یک

خصوصیات فرش با تراکم بالا

خرید فرش دستبافتگونه با تراکم بالا

دسته بندی فرش های ماشینی توجه ما را به فرش های ماشینی در شانه و تراکم های مختلف جلب می کند. فرش هایی که در هر تعداد گره طولی و عرضی متفاوت از دیگری هستند و هنگام خرید یکی از نکات مهمی به حساب می آیند که خریدار باید مد نظر قرار دهد.
ما در این مقاله بر آن شده ایم تا مانند سایر مقالات با ارائه نکات علمی و تجربی به پاره ای از توضیحات در رابطه با فرش های ماشینی با تراکم بالا بپردازیم. طبیعی است که فرش ها با تراکم بالا دارای شانه بالایی هم هستند و رابطه ای مستقیم بین شانه و تراکم یا همان تعداد گره های طولی و عرضی وجود دارد. با مقدمه ای کوتاه به سراغ خصوصیات فرش با تراکم بالا می رویم و تفاوت فرش های تراکم بالا و تراکم پایین را مطرح می کنیم. با ما همراه شوید تا علاوه بر آشنایی با واژه تراکم، انتخاب دقیق تری در این زمینه داشته باشید .

تراکم فرش چیست؟
اگر با واژه تراکم آشنایی ندارید در تعریفی مختصر بیان می کنیم که تراکم به تعداد گره هایی گفته می شود که در هر یک متر طول فرش زده شده و تعیین کننده ویژگی های فنی و ظاهری بافته است. در بازار تولید فرش دنیای بزرگی از محصولات با تراکم های مختلف را تجربه می کنیم و جالت آنکه تنوع تراکم بسیار بیشتر از تنوع شانه فرش است، چراکه هر شانه تعدادی تراکم مختلف را به خود اختصاص می دهد. اگر در نگاهی گذرا تراکم فرش ها را بررسی کنیم، خواهیم دید فرش های 1500 شانه، علاوه بر شانه بیشترین تراکم را هم به خود اختصاص داده اند و از طرف دیگر فرش های 700 شانه کم ترین تراکم را دارا هستند.
طی سال های اخیر شاهد رشد تراکم بوده ایم و ویژگی های بسیاری از این قبل به بازار راه یافته است. در ادامه خصوصیات فرش با تراکم بالا مطرح می شود:
مهم ترین و اولین ویژگی فرش با تراکم بالا نرمی، لطافت و ظرافتی است که به علت نوع خاص دستگاه در این بافته ها بکار گرفته می شود. الیاف مورد استفاده در فرش هایی که شانه و تراکم بالایی دارند باید نازک و در عین حال مقاوم باشند چراکه الیاف کم دوام درون دستگاه های بافت پاره شده و الیاف ضخیم به علت فشردگی بالا در چنین بافته هایی موضوعیت ندارند.
یکی از سوالاتی که بی شک هنگام خرید برای همه پیش آمده است، اختلاف قیمت به علت اختلاف اختلاف شانه و تراکم است. فرش ها با افزایش شانه و تراکم گران تر می شوند بدین علت که الیاف و مواد اولیه گران تری مورد نیاز است، دستگاه های پیشرفته تری در تولید بکار گرفته می شوند، نیاز به طرح ها و نقوش فاخر تری است، حجم مواد اولیه بکار رفته بیشتر خواهد شد و ... .
طبیعی است قیمت با بالا رفتن تعداد گره های طول و عرضی بیشتر شده است پس اختلاف قیمت از این بعد قابل توجه خواهد بود.

تراکم فرش ماشینی 1200 شانه
بالا ترین تراکم را در فرش های لوکس که شامل فرش های 1500 شانه و 1200 شانه است، می بینیم. فرش هایی که نیازمند ظاهری زیبا، ظرافت بافت، نقش و نگاره فاخر و چشم نواز هستند تا بتوانند فضای خانه را دگرگون کنند. اکثر طرح های بافته شده بر روی فرش هایی که شانه و تراکم بالایی دارند به هیچ عنوان قابل بافت بر روی فرش ها با شانه و تراکم پایین نیستند. معمولا طرح های شلوغ و نگاره های ریز و در هم تنیده با تراکم بالا به خوبی نشان داده می شوند. هرچند بافت این نوع طرح ها در تراکم پایین جایز نیست اما طراحان به خوبی با بهترین نوع نقشه در تراکم های پایین هم آشنا بوده و توانسته اند بهترین و خوش نقش ترین نگاره ها را از دل فرش ها با تراکم پایین مانند فرش های 500 شانه در آورند.

تراکم در تابلو فرش ها
یکی دیگر از کاربرد های اساسی فرش با تراکم بالا بافته هایی است در غالب تابلو فرش که ابعادی بسیار کم تر از فرش داشته و زینت فضا را تأمین می کند. تصاویر خاصی از جمله آیات قرآنی، عکس اعضا خانواده، مناظر و حیوانات از جمله طرح هایی هستند که به علت داشتن ظرافت و ریزه کاری در تراکم بالا بافته می شوند. تابلو فرش ها در تراکم های مختلف و عمدتا تراکم بالای 3600 بافته می شوند.

تراکم های مختلف فرش ماشینی
تراکم رایج فرش ماشینی در شانه 700 شانه برابر با 2550 است در حالی که فرش های 1000 شانه در تراکم رایج 3000 عرضه شده و فرش های 1200 شانه نیز تراکمی برابر 3600 به خود گرفته اند. این بهترین نوع تراکم برای هر دسته از محصولات است.

خصوصیات فرش با تراکم بالا
1. فشردگی و در هم تنیدگی موردی است که انسجام بین ریشه ها را بالا می برد.
2. مقاومت بسیار بالا نسبت به بافته هایی که تعداد گره کم تر دارند.
3. طول عمر بالا در صورت نحوه صحیح نگهداری.
4. بکار گیری الیاف ظریف.
5. دریافت عنوان فرش های شبه دستبافت یا دستبافت نما به علت زیبایی بی نظیر.
6. قرار گرفتن در دسته کالا های فاخر و لوکس .
7. و ... .
خرید فرش با تراکم بالا
فرش های لوکس در صورتی قابل اعتماد هستند که اصل بوده و از کیفیت و زیبایی هنرمندانه ای برخوردار باشند. فرش هایی که بسیار تخصصی بوده و لازم است از فروشگاه ها و برند های قابل اعتماد خریداری شوند. برای خرید بهترین فرش ها فروشگاه اینترنتی برند های نامی را انتخاب کنید تا در کنار کیفیت، زیبایی و قیمت مطلوب از سایر مزایای فروشگاه اینترنتی و خرید مجازی بهره مند شوید.
فروشگاه واگره فرش، انواع قالی های با تراکم بالا را در طرح های کلاسیک و مدرن و فانتزی به فروش می رساند و این فرش های ماشینی دستبافتگونه با تراکم بالا را به قیمت کارخانه و تولیدی عرضه می کند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا