خرید فرش ماشینی جدید
خرید فرش درجه یک

فرش وینتیج جدید

جدیدترین فرش وینتیج

در سال های اخیر تحولات جدیدی در صنعت فرش روی داده است و یکی از آن ها توجه بیشتر به تولید فرش وینتیج یا فرش کهنه نما است. این فرش ها به خوبی می توانند دکوراسیون خانه های مدرن را تکمیل کنند. الگو و طرح فرش های قدیمی و سنتی، هنری نفیس شرقی است اما برخی معتقدند فرش های سنتی کمتر با دکوراسیون های جدید و معاصر هماهنگ می شوند. حال اینکه فرش های وینتیج با طرح های پر پیچ و خم بسیارشان گرچه تا از همان نقشه های اصیل پیروی می کنند اما می توانند جوابگوی دکوراسیون مدرن هم باشند. اگر به دنبال ایجاد تنوع در فضای خانه خود هستید و می خواهید اجزای آن را مطابق با ایده های نو بسازید، فرش وینتیج می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. در واقع از آنجایی که فرش نقش مهمی در دکوراسیون خانه ها دارد و جزئیات دیگر اجزای دکوراسیون نیز بدان وابسته است.

 

فرش های ماشینی وینتیج یا کهنه نما چیست؟

به طور کلی اصطلاح وینتیج به وسایل و عناصری گفته می شود که به نوعی عتیقه محسوب شده و از قدمت بسیار بالایی برخوردار باشند. از همین روی به فرش هایی که ظاهری کهنه داشته و شبیه به فرش های بسیار قدیمی باشند فرش وینتیج یا کهنه نما گفته می شود. در تخصص فرش، هر چقدر که یک فرش قدمت بیش تری داشته و به اصطلاح پاخور زیادی داشته باشد از ارزش و قیمت بسیار بالایی برخوردار است. اما از آن جایی که فرشی با چنین ویژگی ها قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، امروزه فرش های نو را به فرش های قدیمی تبدیل می کنند.

در واقع فرش وینتیج همان فرش دستباف است که رنگ تازه و اصلی و همینطور تار و پود های خود را از دست داده و ظاهری قدیمی و سنگ شور پیدا کرده است. بدین ترتیب یک فرش مدرن می تواند به یک فرش کهنه نما تبدیل شود. فرش وینتیج یا پتینه برگرفته از نقش و طرح فرش‌ های اصیل و سنتی ایرانی، یک انتخاب خاص و ویژه برای کسانیست که علاقمند به فرش ‌های اصیل و دستباف ایرانی هستند اما به دلیل قیمت بالا، قادر به خرید آنها نیستند.

امروزه انواع مختلف فرش ماشینی وجود دارد و فرش وینتیج یکی از جدیدترین نوع های فرش ماشینی است. وینتیج در لغت به معنای مرغوب، وابسته به دوران پیشین و قدیمی می‌باشد. اصلاح وینتیج به اشیایی گفته می‌شود که از 20 سال تا 80 سال پیش بسیار مورد علاقه مردم بوده‌اند وجدیدا دوباره از آن اشیا استفاده می کنند. معمولا طراحان دکوراسیون و افرادی که دنبال تنوع و فاصله گرفتن از طرح های کلاسیک فرش ماشینی هستند از فرش کهنه نما استقبال می کنند.


چرا فرش های وینتیج انتخاب مناسبی هستند؟

فرش های وینتیج هم از نظر ظاهر زیبا و شیک و لوکس هستند و هم تولید دست هستند و ارزش هنری دارند. این فرش ها به عنوان فرش هایی با ارزشی در صنعت و اقتصاد شناخته شده‌ اند و اگر به مد اهمیت می دهید، بهتر است بدانید ونتیج مد روز است. همچنین فرش وینتیج به راحتی با انواع دکوراسیون و هر سلیقه ای جور در می آید. معمولا همه می خواهند مبلمان و وسایلشان در نگاه اول چشمگیر باشد، فرش وینتیج به خاط خاص بودنش شما را به این هدف می رساند. فرش های کهنه نما به دلیل سبک و رنگشان طوری با کل فضای خانه هماهنگ می شود که انگار سال های سال آنجا قرار گرفته اند.

 

فرش وینتیج چگونه تولید می شود؟

فرش وینتیج یا کهنه نما فرشی است با طرح و نقشه فرش های سنتی که با روش های صنعتی، ظاهری کهنه و عتیقه به خود گرفته است. فرش با طرح وینتیج به صورت ماشینی هم می شود اما تولید فرش وینتیج روش های دیگری هم دارد که پیچیده تر از آن است که فکرش را بکنید. مرحله اول انتخاب و خرید فرش هایی است که قرار است نمایی کهنه به خود بگیرند. سپس ریشه و دور تا دور فرش برش می خورد و مجددا دوخته می شود و یا ریشه های سفید با رنگ های تیره مقل پوست انار رنگ می شوند تا طلایی و کهنه به نظر برسند، پرز فرش گرفته و نخ های آن کوتاه و در مرحله با موادی شیمیایی مانند «کلسیم هیپوکلریت» شسته و به اصطلاح دواشور می شوند تا رنگ پریده و کم رنگ شوند. پس از آن فرش های تا شده در مدت زمان مشخصی، دور دستگاه غلتک مانندی می گردند تا با سایش سطحشان صاف شود و سپس مقابل نور آفتاب پهن می شوند، تا مجددا به میزان دلخواه کمرنگ شوند.

 

جدید ترین فرش های وینتیج

در فرش های وینتیج از طرح های زیبا و جذاب سنتی و قدیمی استفاده می شود که این فرش های ماشینی بسیار با کیفیت و زیبا هستند. شما عزیزان می توانید به گالری فرش های وینتیج مراجعه فرمایید و طرح های فرش وینتیج را مشاهده فرمایید. در تصاویر چند نمونه از فرش های وینتیج کاشان را مشاهده می فرمایید.

انواع فرش های وینتیج یا کیفیت

 

فرش های وینتیچ را در چه مکان هایی پهن کنیم؟

فرش وینتیج را از بهترین آثار هنری معاصر در خانه تان در نظر بگیرید. آنگاه به خانه تان نگاه کنید و ببینید کدام طرح و رنگ با دکوراسیون منزل شما هماهنگ می شود. اگر محیط مینیمالیستی و ساده‌، با رنگ های ملایم و یا خنثی دارید فرش وینتیج می تواند انفجاری از رنگ، در عین هماهنگی باشد. مثل محوری است که در مرکز ایستاده و تمامی اجزای خانه را دور خود می چرخاند. بنابراین با انتخابی دقیق و هماهنگ با مبلمان و دکوراسیون می توانید به بهترین شکل خانه را دکور کنید. اگر طالب رنگ های گرم هستید و می خواهید مشرق زمین را به گوشه‌ ای از منزل خود بیاورید، باز هم فرش وینتیج انتخاب مناسبی برای شماست. فرش وینتیج برای دور هم جمع کردن مبلمان در اتاق نشیمن، برای گرما بخشیدن و منحصر به فرد کردن به اتاق خواب و برای استقبال از مهمانان در ورودی خانه مناسب است.

 

کهنه نما کردن فرش

کهنه نما نمودن فرش یعنی رنگ آمیزی خود را از دست بدهد، بافتش فرسایش یابد، که برای این کار در گذشته فرش را در محل عبور مردم قرار می دادند تا پاخوری بیشتری پیدا کند یا با خاکستر می شستند که در اصلاح قدیم به این موارد دواشور کردن می گفتند و حتی در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می دادند تا آفتاب خوردگی بیشتری پیدا کند. اما در حال حاضر با استفاده از ماده ای به نام هیپروکلریک کلسیم شسته می شود که حالت ساییدگی به فرش می بخشد این سیستم برای فرش های قدیمی نیست بلکه در کارخانه فرش های نو را با این ماده شسته تا مقداری از سطح الیاف از بین برود حتی دستگاه های وجود دارد که با دستکاری در الیاف یک قسمت حالت پاخوردگی به آن می دهد.

مرحله بعدی رنگ آمیزی مجدد فرش است، پس از دواشور کردن، گرچه رنگ گاهی محو می شود اما طرح برجا می ماند، بعد از این مرحله یک به یک طرح ها و رنگ ها در جاهایی که مجددا مورد نیاز است رنگ آمیزی بارها و بارها انجام می شود تا به رنگ دلخواه برسد. برای همین است که در فرش وینتیج رنگ ها همیشه یک دست نیستند. گاهی نیز پیش می آید که فرشی کلا پر رنگ یا کم رنگ باشد. برخی از فرش های وینتیج سایه روشن دارند و این باعث می شود که بیننده فکر کند فرش پستی و بلندی دارد. در کل پالت رنگی فرش وینتیج شاد و وسیع است.

یک روش دیگر شستن فرش با ترکیب چوبک و خاکستر و آب است. روش قدیمی پهن کردن فرش در محل های پر رفت و آمد هم یک روش طبیعی و خوب است ولی به مدت زمان زیادی نیاز دارد. فرش هایی که برای کهنه کردن انتخاب می شوند باید از مرغوبیت کافی برخوردار بوده و مقاومت بالایی هم داشته باشند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا