خرید فرش ماشینی جدید
خرید فرش درجه یک

همه چیز در مورد وزن فرش ماشینی

وزن انواع فرش ماشینی

وزن فرش ماشینی به لحاظ اهمیت لزوم جابجایی فرش باید مد نظر قرار گیرد. این موضوع خصوصا هنگامی که قرار است فرش های ماشینی مسافت زیادی را طی کنند تا به مقصد که خانه خریدار است برسند و یا فرش ها صادراتی باشند، اهمیت دو چندان به خود می گیرد. بسیار دیده ایم که هنگام ارسال فرش های ماشینی به خارج از کشور دردسر هایی در رابطه با فرش های سنگین بوجود آمده است که اگر از قبل به این موضوع فکر شده باشد، هیچ مشکلی نخواهیم داشت. کم نیستند تعداد مهاجران ایرانی که علاقمند هستند فرش یا تابلو فرش محبوب خود را به عنوان نماد ایرانی آریایی با خود به همراه برده و در آن سوی دنیا رد پایی از اصالت ایرانی را در خانه خود به نمایش بگذارند. پرداخته هزینه و ... از رایج ترین مواردی است که هنگام حمل و نقل فرش های ماشینی در رابطه با وزن آن ها مد نظر قرار می گیرد.
عوامل زیادی هستند که در تعیین وزن فرش ماشینی موضوعیت می یابند . عواملی مانند نوع الیاف به کار رفته در فرش ، نوع بافت و گره های فرش ، تعداد گره های طولی و عرضی که با نام شانه و تراکم می شناسیم ، ابعاد فرش و ... از ساده ترین مواردی هستند که در تعیین وزن فرش ماشینی به نظر می رسند . هرچند موارد دیگری هم وجود دارد اما در رابطه با اهمیت و چگونگی تعیین وزن فرش ماشینی توجه به همین موارد کافی ست .
برای محاسبه‌ وزن فرش ماشینی متغیرهای امده در این مقاله را در نظر گیرید تا بتوانید با توجه به آنچه در ادامه گفته می شود رابطه هر متغیر با وزن فرش را تشخیص دهید. برای مثال رابطه ابعاد فرش با وزن مثبت است در حالی که رابطه شانه و تراکم منفی است. مهم ترین نکته در مطالعه مقالاتی از جمله مقاله حاضر داشتن اطلاعات و دانش حداقلی قبل از رفتن به بازار فرش و قالی است. لازم است هر خریدار قبل از رویارویی با انواع فرش های ماشینی تا حدودی نسبت به محصولی که قصد خرید آن را دارد آشنا باشد و بداند هنگام خرید به سراغ کدام دسته از فرش ها برود.

وزن انواع فرش ماشینی
وزن فرش ماشینی 1200 شانه با تراکم 3600 بافته شده با الیاف آکریلیک هیت ست شده:
وزن هر متر مربع فرش 3.750 گرم می باشد. یعنی یک محصول 12 متری این شانه و تراکم با وزن 45 کیلوگرم، 9 متری با وزن 32.8 کیلوگرم و وزن 6 متری آن 22.5 کیلوگرم می باشد.
وزن فرش 1000 شانه با تراکم 3000:
وزن متر مربع این محصول، 3.750 کیلو گرم است. وزن فرش 6 متری 1000 شانه با تراکم 3600، 22.5 کیلوگرم، 9 متری آن 32.8 کیلوگرم و 12 متری آن 45 کیلوگرم است.
وزن فرش 700 شانه آکریلیک با تراکم 2550:
وزن متر مربع فرش 4.0 است. وزن فرش 12 متری 700 شانه، 48 کیلوگرم، 9 متری آن 35 کیلوگرم و 6 متری آن 24 کیلوگرم است.
اگر به دنبال فرش های سبک هستید، گلیم فرش ها و فرش های فانتزی جز سبک وزن ها هستند.

همه چیز در مورد وزن فرش ماشینی
تعیین وزن فرش ماشینی را در غالب پاسخ به این سوال مطرح می کنیم که وزن فرش ماشینی چگونه و بر اساس چه شاخص ها و ویژگی هایی محاسبه می شود؟
پاسه این سوال تعیین کننده مسائل متعددی در رابطه با آشنایی با روش محاسبه وزن فرش های ماشینی است. نکات مهم در این زمینه رابطه شاخص ها و ویژگی های مختلف فرش با وزن آن است. تعیین وزن فرش ما را در انتخاب و خرید فرش مناسب تر یاری می کند و هنگام انتخاب فرش بر اساس وزن به این نکته توجه کنید که یکی از مهم ترین اصول نگهداری فرش های ماشینی جابجایی گاه و بیگاه فرش است تا پشت فرش به عنوان مکان مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها مورد هواخوری قرار گیرد. اگر فرش وزن زیادی داشته باشد جابجایی فرش سخت تر خواهد شد این درحالی است که اگر فرش بسیار سبک باشد بر روی کاشی و سرامیک به راحتی سر خورده و نگهداری از فرش در نقطه ای ثابت دشوار خواهد بود. انتخاب فرش باید با وزن مناسب انجام گیرد و هر فرش با هر وزن برای فضای خاصی از خانه مناسب است.
لزوم طرح این سوال برای هر خریدار لازم است و در پی پاسخ آن بودن لازم تر. تا قبل از آنکه کارخانه های فرش ماشینی درصد قابل توجهی از محصولات خود را به صادرات اختصاص دهند موضوع محاسبه وزن فرش های ماشینی چندان مهم نبود اما صادرات فرش های ماشینی باعث شد تا تولید کنندگان بیش از پیش به وزن فرش های ماشینی توجه کنند. هرچند با تغییر در ویژگی های فرش، شاخص های دیگر از جمله قیمت تحت تأثیر قرار می گیرد اما وزن فرش هم از موارد متغیر است.

نحوه تعیین وزن فرش ماشینی بر اساس ابعاد
طبیعتا هرچه فرش ماشینی بزرگ تر باشد وزن بیشتری خواهد داشت. می توانید وزن فرش را بر روی شناسنامه که برچسبی است نصب شده بر پشت فرش مشاهده کنید. امروزه تقاضا برای فرش های 6 متر بیشتر از فرش های 9 متر و تقاضا برای فرش های 9 متر بیشتر از فرش های 12 متر است و این نشان می دهد علاقه به فرش های با وزن کم بیشتر شده است.

نحوه تعیین وزن فرش ماشینی بر اساس شانه و تراکم
تراکم و شانه ویژگی های زیادی از فرش های ماشینی را تحت تأثیر قرار می دهد. زیاد شدن تعداد گره ها بر وزن فرش می افزاید در حالی که کاهش ارتفاع نخ خاب بر اثر بالا رفتن شانه و تراکم از وزن فرش می کاهد. کاهش وزن فرش با بالا رفتن شانه و تراکم بر افزایش آن غالب شده و موجب شده است فرش با شانه و تراکم بالا کم وزن تر از فرش با شانه و تراکم پایین باشد.
فرش های 1500 شانه با تراکم 4500 بسیار سبک وزن تر از 500 شانه می باشد.

نحوه تعیین وزن فرش بر اساس الیاف
انواع مختلفی از الیاف برای بافت فرش های ماشینی موجود هستند که وزن هر کدام می تواند بر وزن نهایی فرش تأثیر گذار باشد. معمولا تار و پود فرش از الیاف پلی استر یا پلی پروپلین و پنبه بافته می شود و آنچه در تعیین وزن تعیین کننده است، الیاف خاب است. فرش های پلی استر نسبت به فرش های اکریلیک وزن کم تری دارند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا